Lpg Arızası Nedenleri

Lpg Arızası Nedenleri

 

Araba Gaza Geçmiyor
Araba gaza geçmiyor sorusuna kısaca cevap verelim. Sıralı sistemlerde bu sorun genelde regülatör basıncının düşmesi veya enjektör arızası yüzünden meydana gelir. Zaman içinde regülatör içerisinde bulunan diyaframın sertleşmesiyle regülatörün enjektörlere gönderdiği gaz basıncı düşer.
Bu yüzden map sensörü ecu’ye düşük basınç sinyali iletir ve ecu bunu arıza olarak algılar ve sıralı sistem araba gaza geçmez. Bir diğer sebepse bazı LPG sistemlerinde enjektör hatası yüzünden ecu arıza olarak algılayıp aracın yüksek devirlerde benzine geçmesini sağlar.
Otogaz map sensörü ve gaz kesici arızalı ise bu tür sorunlar yaşanabilir.
Araba gaza geçmiyor gibi sıralı sistem sorunlarının çözümlerini öğrenmek için aşağıdaki ilgili linkleri tıklayınız.

Araba Sabahları Çalışmıyor
Bu yazımızda sıralı sistem LPG li araba sabahları çalışmıyor sorusuna açıklık getirmekteyiz.
Karbüratörlü araç sabahları çalışmıyorsa ise burayı tıklayınız.

Sıralı sistem araba sabahları çalışmıyor ise bu sorun üç farklı sebepten meydana gelir.

1- LPG beyninde yani regülatör diyaframında sızıntı olursa araç stop halindeyken içerisindeki gaz yavaş yavaş manifolda sızıntı yaparak birikir.Araç sabah ilk benzinde çalıştığı için regülatörde meydana gelen kaçağın sayesinde manifoltta iki yakıt girmiş olur. Bu sebepten dolayı araçta boğulma ve geç çalışma meydana gelir. Aşağıdaki linkten sıralı sistem regülatör arızası nasıl tespit edilir linkini tıklayarak kendi arızanızı tespit edebilirsiniz.

2- Bir diğer sebep ise LPG enjektörlerinin arızalı olup manifolda araç stop halindeyken gaz kaçırmasından meydana gelir.

3- LPG ecusu arızalı ise enjektör sürelerini karıştırıp veya enjektörlere şase yollamamasından meydana gelir. Sıralı sistem araba sabahları çalışmıyor veya araba geç çalışıyor ise ilk olarak regülatör ve enjektörlerde kaçak varmı tespit edilmelidir.

Sabahları Gazda Çalışmıyor
Karbüratörlü sistem LPG li araç sabahları LPG de çalışmıyor ise bu sorunun iki ana sebepten kaynaklandığnı bilmemiz gerekir. Bu sebepler kısaca LPG sistemi ve motor sistemine bağlı sebelerdir. Aşağıda kısaca LPG li araç çalışmıyorsa nedenleri ve çözümleri anlatılmıştır.

LPG sistemi Kaynaklı Sebepler
1-LPG ayarı bozulduysa veya bilinçsiz kişiler tarafından yapıldıysa motor soğukken LPG beyni karbüratöre aşırı veya düşük basınçta yakıt gönderip aracın boğulmasına ve çalışmamasına neden olur.
Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araç sabahları gazda çalışmıyor ise araç LPG servisine götürülüp bir gece aracın serviste kalması ve motor soğukken gaz basıncının usta tarafından beyinden karbüratöre giden hortumun sökülerek aracın marşına basılmadan sadece kontağı açarak gaz basın ayarı yapılması istenilmelidir.
Aksi halde LPG beyni bozuk diye gereksiz motor parçaları ve beyin değişim masrafları yapılır. Yani sabahları aracım çalışmıyor diye her söyllene kanıp beyin değişimi yapılması gereksizdir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında gereksiz yere LPG beyin değişimleri yapılmaktadır.
2- LPG beyni bozuk ve ömrünü tamamlamış olabilir. LPG beyninin bozuk olduğu nasıl anlaşılır. LPG beyni arızası genelde şu belirtileri gözterir sabahları motor suyu tamam olmasına ve devirdayımın sağlam olamasına rağmen araç çalışmadan veya çalıştıkdan kısa süre sonra buzlama ve karlama yapıyorsa beyin bozuk demektir.
Ayar yapılırken LPG beyni üzerindeki vidalar dönderilince etkileşim göstermiyorsa LPG beyni arızalıdır. LPG ayarı yapıldıktan sonra bir kaç gün içinde ayar ve rolanti bozuluyorsa LPG beyni arızalı demektir.

Ateşleme Sistemi kaynaklı sebepler
1- Ateşleme sistemine bağlı olan buji ve kabloları dispretör kapağı özelliğni yitirdiyse
2- Akü zayıf veya marş dinomosu zayıf dönderiyorsa karburatöre gaz birikeceği için LPG araçta sabahları çalışmada sıkıntı çekilir.
3- Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu sistemlerde özellikle tofaş renault hundai ve opel gurubu araçların hava filtrelerne bağlı civalı hava kelebeği bulunur.

Bu kelebeğin görevi araç benzinde çalışırken mevsimlere göre içerindeki civalı kelebek sayesinde havadaki sıcaklık ve nem oranna göre karbüratöre hava giriş orannı ayarlamaktır.
LPG montajı yapılırken bu kelebeğin kapalı konumda vida yardımıyla sabitlenmesi gerekir aksi halde araba sabahları gazda çalışmıyor ve gaz yememe rolanti sorunları görünür.

Benzinden Gaza Geçerken Stop Ediyor
Benzinden gaza geçerken stop etme ve tekleme sorunu genelde sıralı sistem araçlarda görülür.
Benzinden gaza geçerken stop etme ve tekleme nedenleri aşağıda sıralanmıştır.
1- Lpg enjektörlerinden biri veya fazlası arızalı ise araç LPG’de çalışırken tekleme ve stop etmesine neden olurlar.
2- Gaz kesici veyada şamandıra valfi arızalı ise regülatör motora düzenli gaz akışı sağlanmaz bu yüzden benzinden gaza geçeceği esnada tekleme ve stop etme sorunu ortaya çıkar.
3- Regülatör arızalı veya ayarı bozuksa silindirlere yetersiz yakıt göndererek gaza geçişlerde tekleme ve stop sorunu ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda lpg sevisine giderek basınç ayarı ve kalibrasyon yaptırmak gerekir.
4- Lpg ecu’sü arızalı ise benzinden gaza geçişte tekleme stop etme sorunu meydana gelmektedir.
5- Benzinden gaza geçiş ısısı düşük ayarlandı ise özellikle kış aylarında motor soğukken benzinden gaza geçişte tekleme ve rolanti sorunu yaşanır.
6- Map sensörü arızalı ise gaz basıncını ecu’ya iletmeyeceği için gaza geçerken stop sorunu meydana gelir.
7- Isı sensörü arızalı ise acu ısıyı algılamaz ve güvenlik için benzinden gaza geçerken stop etme sorunu meyadana gelir.

Gaz Beyninden Su Kaçırma
Gaz beynin den su kaçırma sorunu regülatör dirseklerinde bulunan contaların aşınmasından dolayı özellikle kış aylarında görünür. Lpg beyni dirseklerinden su kaçırıyor diye beyni komle değiştirmek doğru bir davranış değildir. Piyasada bir çok markanın Lpg beyin dirseği ve tamir takımı satılmaktadır.

Gaza Geç Geçme
Sıralı Sistem Araç Gaza Geç Geçiyor Sorunu Ve Sebebi Aşağıda Sıralanmıştır.
1 – Gaz ayarı yapılırken gaza geçiş ısısı yüksek ısıda LPG’ye geçişe ayarlanmış olabilir bu yüzden araçta gaza geç geçme sorunu olabilir.
2 – Isı sensörü arızası arızası varsa ısıyı düşük ve yanlış gösterebilir bu sebepten ısı sensöründen gelen sinyali ecu yeterli bulmadığı için gerekli ısıya gelene kadar LPG’ye yani gaza geçmez bu nedenden dolayı araba gaza geç geçiyor olabilir.
3- Aracın su termostadı arızalı ise yani radyatörde su sürekli dolanıyorsa aracın motoru geç ısınacağından yeterli ısıya gelenece gaza geç geçme sorunu ortaya çıkar.
4 – Motor suyu eksik olursa regülatöre yeterli su girmediğinden dolayı sıralı sistemde araçta gaza geç geçme problemi meydana gelir.
5 – Su devirdaim pompası regülatöre yeterli miktarda su göndermezse Gaza geç geçme sorunu meydana gelir.

LPG Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır
LPG enjektör arızası nasıl anlaşılır sorusuna kısa ve anlaşılır cevap verelim. Araç benzinde çalışırken kalkışta veya seyir halinde tekleme, rolanti sorunu gibi arıza belirtileri yoksa akla ilk gelecek şey LPG enjektör arızasıdır.
Öncelikle LPG servisine giderek aracı bilgisayara bağlattırıp enjektör hatası veriyormu kontrol ettirmeliyiz. Bazı sistemlerde bilgisayar bağlantısı yapılsa dahi lpg enjektör arızası net olarak görülemez.

Lpg Enjektör Arızası Tespiti Nasıl Yapılır?

Bu gibi durumlarda bakım yapan ustanın veya araç sahibinin yapmış olduğu bir kaç işlemle LPG enjektör arızası tepit edilmektedir. Enjektör arızası tespiti yaparken öncelikle araç gazda çalıştırılır. Çalışan araçta enjektörler ve manifold arasındaki pilastik hortumlar sırayla penseyle sıkılır. Arızalı olan enjektörde hortumu sıkınca motorun çalışmasında fazla etkileşme görünmez.Bir diğer yöntemse gazda çalışan aracın enjektör soketleri sırayla sökülür takılır. Arızalı enjektör soketini motorda fazla sarsıntı meydana gelmez. Sağlam enjektörün soketi çıkarılınca veya hortumu pense ile sıkılınca motor aşırı derecede sarsıntılı çalışmaya baslar.

LPG enjektör arızası belirtileri aşağıda sıralanmıştır.
1- Araç LPG de çalışırken rolantide inişli çıkışlı dalgalanma meydana gelir.
2- LPG de iken gaza basarken belirli devirlerde tekleme yaparak aracın çalışma düzenni bozar.
3- LPG enjektörleri arıza yaptığı zaman gaz kaçağı yapar. Bu yüzden manifolda biriken gaz yüzünden sabah ilk benzinde çalışınca araçta boğulma meydana gelir ve araç çok geç çalışır.
4- Aracın LPG de çok yakmasına neden olur.
5- Arızalı LPG enjektörü araçta yüksek devirlerde performans kaybına yol açar.
6- Bazı LPG sistemlerinde arızalı enjektör yüzünden araç benzinden gaza geçmez arızalı enjektör değişene kadar.

LPG’de Arıza Lambası Neden Yanar
LPG’de arıza lambası neden yanar sorusunun cevabını kısa ve anlaşılır biçimde cevaplayalım. LPG’de arıza lambasının yanma sebepleri genelde üç farklı sebepten meydana gelir. Bu sebepler araca uygun olmayan LPG kitinin takılması, Lpg enjektörleri veya sisteminde arıza olması son olarak LPG montaj veya kalibrasyon parametleri yanlış olarak ayarlanmasıdır.
Özellikle yeni nesil araçlarda motor çalışma sistemi eskilere göre çok farklı olduğu için bu tür araçlara montaj edilecek lpg sistemi doğru seçilmelidir. LPG sistemi doğru seçilmediği taktirde araçta arıza lambasını yanması ve başka sorunlara yol açtığını bilmemiz gerekir. Sıfıra yakın araç sahiplerine tavsiyem fabrikanın önerdiği LPG markalarını taktırmak olacaktır.

Bu sayede araç garantiden çıkmaz ve LPG’de arıza lambası yanıyor gibi sorunlar yaşanmaz. Yanlış yapılan LPG montaj ve ayarı nedeni ile arıza lambası yanarmı sorusunun cevabı aşağıda özetlenmiştir.

1- Enjektör hortumlarının ve bağlatı mesafesinin uzun olması
2- Araca uygun enjektör mozullarının takılmaması zengin yada fakir karışıma yol açıp LPG’de arıza lambası yanmasına yol açar.
3- Araca uyumsuz LPG enjektörü takılması veya LPG enjektör arızası yüzünden arıza lpg’de lambasını yanar.
4- Enjektör kablo sıralarının yanlış dizilmesi manifolda giden yakıt sıralaması karışacağı için arıza lambası yanar.
5- Regülatörden enjektöre giden gaz hortumunun uzun olması LPG enjektörlerine gazı yetiştirmeyeceğinden fakir karışıma neden olup LPG’de arıza lambasını yakacaktır.
6- LPG ayarı yapılırken işin kolayına kaçıp kayıtlı ayar kullanıp gaz enjektör sürerini haritadan ayarlanmaması zengin veya fakir karışıma neden olacağından LPG’de arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.
7- Gaza geçiş ısısının düşük olması enjektörlere sıvı gaz gideceği için araçta teklemeye ve arıza lambası yanmasına neden olur.
8- Regülatör basıncı düşük basınca ayarlanırsa arıza lambasının yanmasına yol açar.
9- Ecu arızalı ise enjektör sürelerini yüksek tutabilir bu nedenle araçta zengin karışım meydana gelir bu sebepten arıza lambası yanar
10-Regülatör arızası veya map sensörünün arızalı olması gaz basıncının düzensiz hale gelmesine yol açar araç zengin veya fakir karışım algılayarak arıza lambasını yakar.

Map Sensörünün Görevi Nedir ?

Lpg de Map sensörü, emme manifoldundaki atmosfer basıncını ve lpg regülatöründen çıkan gaz basıncını ölçer. Lpg ayarı yapılırken otomatik kalibrasyon yapıldıgında manifolddaki hava basıncı ve gelen gazın basıncını ölçer. Ve Ecu (Elektronik kontrol ünitesi) ileterek en ideal ayarın yapılmasını saglar. Aracı lpg de kullanırken gaz basıncı belirli bir seviyenin altına düştüğünde yine Ecu ya sinyal vererek motorun otomatik olarak gazdan benzine geçmesini sağlar.

Otogaz Map Sensörü Arızası
Otogaz map sensörü arızası genelde üç sebepten dolayı meydana gelir. Arıza sebeplerinin başında Laxxxxxxxo Lxxxxo gibi bir çok Lpg firması maliyeti düşürmek için Çin Tayvan Endonezya gibi ülkelerde düşük kalitede map sensörü üretimi yaptırırlar. Bu sebepten dolayı map sensörlerinde kısa sürede arıza meydana gelmektedir.
Kaliteli ve orjinal map sensörlerinin üzerinde madein germany veya sadece germany yazar.
İkinci sebep ise kullanılan LPG yakıtı ve filtre değişim bakımlarını zamanında yaptırmamaktan kaynaklanmaktadır. Özellikle katkılı otogaz kullanan ve filtresini zamanında değişmeyince katkılı otogazda bulunan yağ ve tıkalı filtreden geçen pislikler map sensörünün kısa sürede arıza yapmasına neden olur.
Map sensörü arızasına yol açan bir diğer sebepse LPG ecu sunde kısa devre olmasından dolayı otogaz map sensörü arıza yapar bu durum nadiren görünür.
Map sensörlerinin uzun ömürlü olması için kullandığmız LPG yakıtının katkısız olmasına özen gösteriniz.

Sıralı Sistem Gaz Bitince Benzine Geçmiyor

Sıralı sistem gaz bitince benzine geçmiyor ise bu sorun iki sebepten kaynaklanır. Birinci sebebi LPG map sensörü arızalı olabilir. İkinci sebep ise LPG ustası tarafından bilgisayarla ayar ve yükleme yapılırken LPG map sensörü devre dışı bırakılmış olabilir.
Sorunun çözümü için LPG servisine giderek map sensörünü algılayan tüm hortumların sağlamca takılı mı takılıysa çatlak veya çıkık hortum var mı kontrol edilmelidir sorun devam ediyor ise bilgisayara bağlanıp map sensörü aktif veya deaktifmi kontrol edilmelidir. Tüm bunlara rağmen sorun devam ediyor ise map sensörünün değişmesi gerekir. Böylelikle gaz bitince benzine geçmeme sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Sıralı Sistem Araçta Gaz Yememe Sorunu
Sıralı sistem LPG li araç benzinde kullanırken performansı iyi olup LPG de gaz yemiyor ise bunun motor ve LPG sistemine bağlı iki ana sebebi vardır. Motor ve LPG sistemine bağlı sebepler kısaca aşağıda sıralanmıştır.
Araçta Gaz Yememe Sorunu LPG de Gaz Yemiyor ise LPG Sisteminden Kaynaklanan Sebepler
1- LPG enjektör süreleri tam ayarlı olmayabilir veya LPG enjektörleri arızalı olabilirler.
2- Nadirende rastlansa gaz kesici veya gaz boruları tıkalı olup motora yetersiz yakıt göndermeye neden olup sıralı sistem araçta gaz yememe sorununa yol açabilirler.
3- LPG regülatör arızası varsa regülatör gaz basıncı düzensiz olacağı için araçta gaz yememe sorunu görülebilir.
4- LPG enjektör mozul çapları küçük veya büyük takılarak aracın boğulmasına ve gaz yememesine yol açarlar.
5- Aracın LPG ayarı bozuksa veya yanlış ayarlandıysa araba LPG de gaz yemiyor hale gelir.
6- LPG enjektör mozulları yanma odasına uzak mesafede takılırsa arac LPG de iken performans kaybı ve düzensiz çalışma meydana gelir.
7- LPG ecu su arızalı ise enjektör süreleri düzensiz olacağından araçta gaz yememe sorunu ve düzensiz çalışma meydana gelir.
8- Gaza geçiş ısısı düşük ayarlanmış ise özellikle motor soğukken tekleme meydana gelir.

Araçta Gaz Yememe Sorunu Var İse Motora Bağlı Sebepler
1- Sıralı Sistem aracın ateşleme sisteminde bulunan bobin buji ve kabloları eski ve arızalı ise Araçta Gaz Yememe Sorunu ve gaz yemiyor gibi sorunlar meydana gelir
2- Aracın hava filtresi aşırı dercede tıkalı ise sıralı sistem araçta performans kaybı ve yakıt tüketimi sorunu ortaya çıkar.
3- Aracın bobin , buji ve kabloları arıza yaptığında yan sanayi kullanılırsa sıralı sistem araç LPG de iken tekleme ve gaz yememe sorunları ortaya çıkar.

Sıralı Sistem Beyin Arızası 

Sıralı sistem regülatör arızası nasıl tespit edilir? Yazıyı okuyan atiker aldesa mimgas sıralı sistem beyinlerin arızasını kendi tespit edebilecektir.

Öncelikle Sıralı Sistem Beyin Arızası Belirtileri Ve Bozuk Regülatörün Motorda
Meydana Getireceği Arızaları Öğrenelim.
1- Yapılan ayarlara rağmen aracın ateşleme sistemindede sıkıntı olmadığı halde yakıt düşmüyorsa.
2-Rolanti sorunu yanısıra performans kaybı meydana gelir.
3- Sıralı sistem beyin arızasının en büyük belirtisi ise araç sabahları veya stop ettikten birkaç saat sonra marşa basınca geç çalışma sorunu meydana gelir.
4- LPG regülatörü su haznesi kısmında bulunan diyafram yırtıldığında veya çatladığında regülatörden motor suyuna gaz karışır ve hararetin yükselmesine neden olur. Bu tür arıza erken teşhiz edilmezse zamanla silindir kapağı ve contası arıza yapabilir. Yedek su deposu kapağı açıldığında motor suyundan gaz kokusu geliyor ise regülatörün acilen değişmesi gerekir. Altı ayda bir yedek depo kapağı açılıp motor suyu koklanmalıdır.
5- Özellikle yeni nesil modelli araçlarda regülatör arızasından dolayı meydana gelen basınç dalgalanmaları araçtaki enjektör ms (mili saniye) sürelerini şaşırttığı için araçta zengin karışım, fakir karışım meydana gelip bu sebepten dolayı eksozdan çıkan gazı oksijen sensörü arıza olarak algılar ve arıza lambasının yanmasına yol açar.

SIRALI SİSTEM REGÜLATÖR ARIZASI TESPİTİ NASIL YAPILIR?
Sıralı sistem beyin arızasını tespit etmek oldukça basit ve herkesin yapabileceği kolay bir yöntemle anlaşılabilir.
Aşağıdaki Resimlerde Gösterildiği şekilde Tüm Sıralı Sistem Regülatörlerin
Üzerinde Vakum Giriş Bölümü Bulunur.
Sıralı sistem regülatörlerde vakum girişinden manifold ve LPG map sensörüne hortum bağlanmaktadır. Ve bu tüm sıralı sistemlerde hemen hemen aynıdır.

Dikkat: Aracınızı birkaç saat park ettiğiniz de veya sabahları geç çalışma sorunu varsa regülatör vakum girişindeki hortumu akşamdan çıkarıp sabah marşa bastığınızda sorunsuz çalışıyor ise regülatör arızalı demektir. Bu durumda regülatörün değişmesi gerekir. Şayet sorun hala devam ediyorsa % 95 Lpg enjektörleri arıza yapmıştır.

Aracın geç çalışma Sebebi ise vakum girişi arkasında bulunan LPG diyaframının yırtılarak gaz kaçağı yapmasıdır. Bu sebepten dolayı vakum girişinden sızan gazın emme manifolduna girip gaz ve benzinin birbirine karışmasından dolayı aracın boğularak geç çalışmasına neden olmasıdır. Aşağıdaki birkaç markanın sıralı sistem regülatörlerinde vakum girişleri yazıyla gösterilmiştir.

Sıralı Sistem Boşa Atınca Stop Ediyor
Sıralı sistem araçta LPG de vitesi boşa atınca stop etme sorunu varsa bu sorun genelde bir kaç farklı sebepden meydana gelir. Bu sebeplerden kısaca bahsedip sıralayacak olursak.

1- Özellikle kış aylarında ve soğuk mevsimlerde sabah aracın gaza geçiş ısısı düşük ayarlanmışsa, gaza erken geçip LPG enjektörlerine düzensiz basınçta sıvı olarak gaz göndereceğinden enjektör sürelerinin sapması ve kısa sürede LPG enjektör arızası meydana gelir. Bu sorunla karşılaşmamak için özellikle kış aylarında aracın gaza geçiş ısısını en az 40 dereceye ayarlatmamız gerekir.

2-Aracın boşa atınca stop etmesinin ikinci sebebi ise LPG regülatör arızası veya basınç ayarı bozulmuş ise motora girecek yakıt miktarı düzensiz olacağı için LPG de stop etme sorunu meydana gelebilir.

3-Bazı LPG sistemlerinde map sensörnün arızalı olması yüzünden araçta performans kaybı ve vitesi boşa atınca stop etme sorunu meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda map sensörü arızası genelde deneme yanılma yöntemiyle tespit edilir. Özellikle yerli sıralı sistemlerde bilgisayar bağlantısı ile tespit edilemez.

4- LPG enjektör arızası var ise araçta performans kaybı düzensiz çalışma ve rolanti sorunu meydana gelir.

5- Motordaki boğaz kelebeği pisse ve adaptasyon ayarı bozuk ise hem gazda hemde benzinde rolantide düzensiz çalışma meydana gelir.

6- Zamanla LPG ayarnın bozulacağnı bilmemiz gerekir bozuk LPG ayarı sıralı sistem boşa atınca stop etme sorunu gibi bir çok LPG sorunlarına yol açar.

Sıralı Sistem LPG Yakıt Sorunu
1 – Sıralı Sistem LPG Yakıt sorunu olan araçta İlk olarak aracımızın ateşleme sistemimizin iyi oldugundan emin olmamız gerekir.
2 – LPG ayarını bilinçli bir ustaya kontrol ettirmeliyiz kontrol yapılırken LPG kaçaklarını gözden geçirmeliyiz.
3 – Bilgisayar bağlantısı yapıldığında regülatörde düzensiz şekilde basınç değişikliği oluyorsa LPG regülatör arızası meydana gelmiş ve regülatörün değişmesi faydalı olacaktır.
4 -LPG enjektörleri benzin enjektörleri gibi uzun ömürlü olmayıp daha kıza ömürleri vardır. Sebebi ise kuru çalışmaları olup, LPG enjektörleri içerisinde bulanan valfler zamanla aşınıp yıprandığından dolayı LPG enjektör arızası meydana gelerek motora düzensiz mikrada yakıt göndermeyebaşlarlar. Bu nedenle sıralı sistem yakıt sorunu ve düzensiz çalışma gibi sorunlara neden olur.
5 – LPG’li araçlarda termostatın önemi çok büyüktür. Özellikle kış aylarında kışlık termostat olmazsa motor ve regülatör geç ısınacağından yakıt tüketimini %20 ile %30 arasında emin olabilirsiniz. Tabi yazında yazlık termostat olmalı bazı biliçsiz araç sahipleri hareret yükselmesin diye boş termostat kullanmaktalar buda aracın yakıt miktarını önemli derecede etkilemektedir.
6 – Bilindiği üzere piyasada bir çok LPG markası vardır. 700 TL den tutunda 4000 TL ye varan sıralı LPG sistemleri vardır. Eger bunların hepsi aynı kalitede olup ve araca uyum sağlasaydı kimse fazla para ödemez ucuz olanı taktırırdı.
Bu yüzden her sıralı LPG sistemi her araca uyum sağlamaz. Özellikle 2005 sonrası üretilen otomobil türlerinde motor çalısma sistemleri eski tip motorlara göre çok farklıdır.
Buda demek oluyorki yeni çıkan bir araca kalitesiz sıralı sistem LPG taktırmak uygun olmadıgı gibi düzensiz çalısmasına ve yakıt problemi gibi sorunlara neden olabilir.
7 – Bunlara rağmen araç fazla yakıyorsa nadirende olsa ekzoz tıkalı olabilir frenler sıkıyor olabilir debriyaj balatası kaçırabilir. Tabiki bunlardan önce sıralı LPG sisteminde problem olmadığından emin olmalıyız.
8 – Bazı araçlarda ya ilk LPG montajı yapıldığında yada sonradan yapılan tadilatlarda LPG enjektör kablo sıralaması yanlış dizilmesi yüzünden sıralı sistem LPG yakıt sorunu meydana gelmektedir.
9 – Motor hacmi ve çalışma mantığna yani araçlara göre yakıt tüketim değerleri değişmektedir.

Sıralı Sistem LPGTekleme Nedenleri
Sıralı sistem LPGtekleme sorunu hakında kısa bi açıklama yapalım istedik. Sıralı sistemlerde teklemeye neden olan sebepler LPG kaynaklı ve ateşleme sistemine bağlı olmak üzere iki bölüme ayrılır. Bu nedenler aşağıda anlaşılır biçimde özetlenmiştir.
LPG Sisteminde Teklemeye Neden Olan Faktörler
1- LPG enjektörlerinden teki veya daha fazlası arızalı ise bağlı oldukları silindire düzensiz LPG yakıtı göndereceği için araçta tekleme meydana gelir. Yazımızın en alt kısmında enjektör arızası tespiti nasıl yapılır videolu olarak anlatılmaktadır.
2- Regulatör basıncı düzensiz ise silindirlere düzensiz yakıt gider bu sebepten tekleme meydana gelir.
3- LPG elektirik tesisatında meydana gelen oksitlenme gevşeklik gibi sebepler aracın gazda düzensiz çalışmasına ve teklemesine yol açar. Özellikle montaj konusunda uzman olmayan kişilerin yaptığı elektirik tesisatı montajında kablo bağlantılarında lehim kullanmadıkları için zamanla kablolar iklim şartları ve sarsıntı yüzünden kablolar gevşeyip oksitlenerek iletkenlik özelliklerni kaybederler.
4- Nadirende olsa LPGecu arızası nedeniyle belli devirlerde teklemeye neden olur. Ecu arızası teşhisi için araca deneme maksatlı ecu takılması gerekir.
5- Sıralı sistemlerde gaz kesici iç filtresi aşırı tıkalı ise regülatörde düşük basınç meyadana getirerek teklemeye neden olur. Gaz kesici filtrelerini ortalama 30 ile 50 km arasında değişmek gerekir.
6- LPG regülatörü ısınmıyorsa yani radyatör suyu eksikse ve devirdayım düzenli yapmıyorsa motor ısınana kadar sıralı sistem LPG’de tekleme meydana gelebilir.
7- Motor suyu kaçağı varsa bu nedenle bazı araçlarda motor suynun hava yapmasına neden olur. Bu sebepten motor belli bi süre su devir dayım görevini yapamaz bu gibi durumlarda gaza geçiş ısısı erkene ayarlanmışsa enjektörlere sıvı gaz gideceği için sıralı sistemlerde boğulma tekleme surunu meydana gelir.
8- LPG enjektör kablolarının çeşitli nedenlerle yanlış dizilmesi sonucu sıralı sistemde LPGde tekleme meydana gelir.
9- LPG enjektör meme çapı çok küçük veya büyük olursa sıralı sistemde gaz yememe sorunu meydana gelir.
10- Sıralı sistemde motor soğukken tekleme sorunu nun bir nedeni ise özellikle kış aylarında gaza geçiş ısısının düşük derecede ayarlanmasıdır.

Ateşleme Sistemi Kaynaklı Tekleme Nedenleri
1- LPG’li araçta buji ve buji kabloları her 50.000 km bir değişmek gerekir aksi halde buji ve kabloları özelliğni kaybettiği için belirli devirlerde tekleme meydana gelir.
2- LPG’li araçta her 100.000 km bir ateşleme bobinnin değişmesi gerekir özellikle alman üretim olan volkswagen, ve opel gurubu araçlarda kısa sürede bobinleri özelliklerini kaybetmekte olup teklemeye neden olmaktadırlar.
3- Ateşleme sistemine ait rpm ve krank sensörü gibi sensörlerin arızası yüzünden nadirende olsa tekleme sorunu meydana gelmektedir.
4- Şarz dinamosu yeterli şarz etmiyorsa motorun çalışma sistemini etkileyeceği için özellikle sıralı sistem LPG’de tekleme meydana gelir.

Sıralı Sistem Rolanti Sorunu
Sıralı sistem rolanti sorunu genelde iki sebepten meydana gelir. Bu sebebler motor sistemi ve LPG sistemi olarak ikiye ayrılır. Aşağıda sıralı sistem rolanti sorunu hakkında detaylı paylaşımlar yapılmıştır.

LPG sisteminde Rolantiyi Etkileyen Faktörler
1- LPG enjektörleri arızalı ise araçta rolantide titreme sorunu meydana getirir.
2- LPG ayarı bozulursa rolanti sorunu meyda çıkar her 30.000 km bir ayar kontrolu yaptırmak gerekir.
3- LPG beyni çeşitli nedenlerden dolayı geç ısınırsa veya gaza geçiş ısısı düşük
ayarlanırsa motor soğukken rolanti sorunu yaşanır.
4- Enjektör mozulları küçük veya büyük olursa
5- LPG beyni yani regülatör arızalı olursa sürekli basınç değişikliği yapacağı için enjektörlere düzenli miktarda gaz göndermez buda araçta rolanti sorunu ortaya çıkarır.
6- LPG ayarı yapılırken enjektör süreleri eşitlenmeden ayarlanırsa sıralı sistem rolanti sorunu meydana gelir.
7- Nadirende olsa LPG ecu’sü arızalı ise enjektör süreleri karışır veya LPG’de çalışırken benzin gönderdiği için rolanti sorunu ortaya çıkar.
8- Gaz kesici iç filte aşırı tıkalıysa rolantiye ve çekişe etki yapar gaz kesici iç filtrenin 30 ile 50.000 km arası değişmesi gerekir.
9- Sıralı sistem rolanti ayarı etkileyen faktörlerden biride enjektör nozullarnın uzak mesade montaj edilmesinden ortaya çıkmaktadır.

Motor Sisteminden Rolantiyi Etkileyen Sebepler

1- Boğaz kelebeği pisse ve adaptasyon ayarı yapılmamışsa rolantiyi etkiler.
2- Aracın şarz dinamosu görevini tam yapamıyorsa yani düşük şarzdan dolayı rolantiyi etkiler.
3- Rolanti motorunda arıza varsa hem gazda hemde benzinde rolantide düzensiz çalışmaya neden olur.
4- Hava filtresi tıkalıysa motor düzensiz hava alacağı için stabilize çalışmaz.
5- Ateşleme sistemi arızalı ise sıralı sistem rolanti sorunu ortaya çıkarır.

Motor Soğukken Rolanti Sorunu

Sıralı sistemde motor soğukken rolanti sorunu varsa sebebi gaza geçiş ısısının düşük derecede ayarlanması veya lpg ayarı yapılırken benzin ve lpg enjektör sürelerinin eşitlenip ayarlanmadığından meydana gelir.
Şayet gaza geçiş ısısı ve enjektör süreleri iyi derecede ayarladığı halde motor soğukken rolanti sorunu yaşanıyorsa sorun regülatör ve lpg enjektörleride aranmalıdır.
Öncelikle motor soğukken lpg servisi tarafından regülatör basıncında dalgalanma varmı pc ekranında kontrol edilmeli ve lpg enjektörlerinde soğukken hata kaydı varmı bakılmalı.
Motor soğukken rolanti sorunu gibi sıralı sistem sorunlarının çözümlerini öğrenmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Sıralı Sistemde Benzin Biterse
Sıralı sistem araçlarda benzin biterse aracın marşına basıldığında çalışmaz hale gelir. Nedeni ise sıralı sistemlerde ecu ilk çalışmada benzine programlanmış olmasıdır. Yani devir, ısı, ve basınç sensörlerinden gelen sinyale göre Ecu aracın lpg de çalışmasını sağlar.
Kısaca özetliyecek olursak sıralı sistemde benzin biterse ecu devir ve ısı sensöründen gelen değerleri yeterli bulmadığı için mal ve can güvenliği için aracı çalışmaz hale getirir.
Şunu merak etmiş olabilirsiniz mal ve can güvenliği ile aracın lpg de çalışmamasının ne alakası var hemen özetleyelim diyelimki aracınızı lpg servisine götürdünüz ve araç benzinsiz çalışır hale getirdiniz.
Ve bu araç sabah soğuk motor tek marşta lpg de çalıştı evet çalışır ama asıl sorun çalıştıktan sonra neler olacağı söyleyelim regülatör ısınıp gazı buhar haline dönüştürmediği için lpg yi sıvı halde ortalama -50 derecede filtre ve hortumlardan basınçlı halde enjektörlere gönderir.
Bu sebepten dolayı enjektör hortumları basınca ve soğuğa dayanıklı olmadığı için çatlar aşırı derecede gaz kaçağna yol açarlar. Ve ayrıca lpg enjektörleri basınca ve aşırı soğuğa dayanamayıp zayıf bulduğu bağlantı noktalarından gaz kaçırıp yangına sebep olurlar.
Bu nedenden sıralı sistemde benzin biterse araç çalışmaması için lpg sistemleri üreten firmalar mal ve can güvenliği için gerekli tebbirleri almak maksadıyla mecburen aracın motor soğukken benzinde çalışan sistem üretmektedirler.
Sıralı sistemde benzin biterse gibi konular hakkında bilgi için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Yüksek Devirde Benzine Geçme
Yüksek devirde benzine geçme sorunu genelde lpg sistemi kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu arızanın nedenlerini aşağıya sıralamaya çalıştık.
1- Lpg map sensörü arızalıdır veya map sensörü bağlantı hortumlarında gevşeme veya çatlak olduğundan dolayı basıncı ecu düşük algıladığı için yüksek devirde benzine geçme sorunu ortaya çıkmaktadır.
2- Regülatör basıncı veya çeşitli nedenlerden dolayı tanktaki gazın basıncının düşmesinden dolayı belirli devirlerde benzine atabilir.
3- Lpg ayarı sırasında min-max basınç ayarı tam olarak ayarlanmadığı için yüksek devirde benzine geçme sorunu ortaya çıkar.
4- Lpg enjektör süreleri düzgün ayarlı değilse veya enjektör arızaları ve hataları yüzünden bir çok sistemde benzine atma sorunu ortaya çıkmaktadır.
5- Gaz filtreleri aşırı tıkalıysa regülatör basıncını etkileyeceği için benzine atma sorunu yaşanır.
6- Nadirende olsa lpg ecu su arızalı olduğu için yüksek devirlerde benzine geçme sorunu yaşanmaktadır.
7- Çok nadirde yaşansa aracın altından gelen boruda ezilme yada tıkanma nedenlerinden dolayı yüksek devirde benzine geçme sorunu yaşanmakta.

 

Kaynaklar:
https://www.ototasarruf.com/
https://www.otogazforum.com/
https://www.otogazmarket.com/
https://www.lpgyedekparca.com/
https://www.afrlpgayari.com/
https://www.lpgayari.com/